Najważniejsze porady dotyczące bezpieczeństwa i zdrowia w sezonie letnim

Niezależnie od tego, czy planujecie urlop na wyjeździe, czy też w miejscu zamieszkania, pamiętajcie o solidnej wakacyjnej higienie

Bruksela, 29 czerwca 2021 r. Lato wreszcie nadeszło. Punkty turystyczne otwierają się na gości, a rok szkolny dobiega końca. Nieważne, czy zamierzacie udać się na wakacje za granicę, czy też zostaniecie w rodzinnym kraju, najprawdopodobniej będziecie spędzać większość czasu na różnych aktywnościach, np. odwiedzając parki, plaże czy restauracje, a to oznacza, że musicie podjąć odpowiednie kroki, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i swojej rodzinie.

Choć wakacje to czas, kiedy zostawiacie za sobą wszelkie zmartwienia, nie powinniście zapominać o dobrych praktykach związanych z higieną, które przyswoiliście sobie w ciągu ostatnich 18 miesięcy: myjcie często ręce i wycierajcie je jednorazowymi ręcznikami; dezynfekujcie dłonie, jeśli dotykaliście takich przedmiotów jak klamki drzwi, poręcze czy karty dań w restauracjach; noście maseczki w zatłoczonych przestrzeniach; wreszcie starajcie się przebywać w dobrze wentylowanych pomieszczeniach.

Jeśli planujecie podróż samolotem, musicie zachować szczególną czujność: cały czas noście maseczki, chyba że akurat jecie lub pijecie; używajcie środka do dezynfekcji rąk do przecierania stolików i innych powierzchni; myjcie dokładnie ręce po wizytach w toalecie i wycierajcie je dostępnymi papierowymi ręcznikami.

Podróżując tego lata samolotem, statkiem czy pociągiem, pamiętajcie o zastosowaniu się do nowej etykiety podróżnej, aby każdy dotarł bezpiecznie do swojego celu. Używajcie często odpowiedniego środka dezynfekującego do rąk oraz do przecierania powierzchni w miejscach publicznych i zawsze miejcie przy sobie chusteczki higieniczne – nigdy nie wiadomo, kiedy się przydadzą.

Eksperci twierdzą, że pocovidowy świat będzie się różnił od tego, który znaliśmy do tej pory. Higiena i bezpieczeństwo pozostaną najwyższym priorytetem, a my będziemy musieli się przyzwyczaić do nowej normalności, będąc gotowi na wszystko.

W barach i restauracjach higiena od zawsze odgrywała najważniejszą rolę – od kuchni i miejsc przygotowania posiłków aż po jadalnie i toalety. Zwróćcie jednak uwagę, że częste mycie i suszenie rąk nie jest wyłącznie domeną kucharzy i kelnerów. My, klienci, również musimy przestrzegać odpowiednich zasad podczas jedzenia na mieście, aby zachować wspólne bezpieczeństwo. Pamiętajcie: maseczki, higiena rąk, preparaty do dezynfekcji i ręczniki papierowe – stosujcie te środki, jeśli dotykaliście czegokolwiek, od solniczek aż po przenośne terminale płatnicze.

Choć częste mycie rąk stało się już normą dla większości z nas, najnowsze badanie przeprowadzone przez University of Leeds wykazało, że sposób, w jaki suszymy ręce po ich umyciu, również może mieć istotny wpływ na rozprzestrzenianie się wirusów poza toaletę.  Naukowcy zalecają, aby suszyć ręce ręcznikami papierowymi, gdyż taka praktyka przekłada się na najniższy poziom obecności wirusów na dłoniach i ubraniach.

Nieważne, jakie są Wasze wakacyjne plany tego lata – tutaj znajdziecie wiele przydatnych informacji i profesjonalnych prezentacji. Zabierzcie więc ze sobą w podróż najlepsze praktyki higienicznie i zadbajcie o bezpieczny i zdrowy urlop dla siebie oraz swojej rodziny. No i nie zapomnijcie dobrze się bawić!